Sista dagen i Tamarindo åt vi lunch på Wild Panda som är ett enkelt ”lunch hak” nära stranden. På detta lilla ställe serverar man snabbmat i form av hälsomat och mycket skaldjur. Missa inte deras stekta ris med musslor, bläckfisk och räkor. Delicious!
Menyn är handskriven och jättesöt med panda illustrationer på varje sida.
I baren finns ett stort pandahuvud som går att låna om man skulle tycke det var kul!
Himmelskt stekt ris med skaldjur serveras med sallad och passion-frukt dressing.
Stekta heta räkor med ris och grönsaker.
Nu har jag bara en till restaurang kvar på min lista som vi ska besöka i Tamarindo efter det beger vi oss iväg på nya äventyr till yogastaden Santa Theresa.
Åh, grattis till er blivande lille globetrotter Maria! Läste precis den fina intervjun hos FreedomTravel och såg att du är sugen på Taipei med bebisen. Jag var ju där med Nelly när hon var 6 månader och det gick SÅ bra: http://resfredag.se/jag-min-bebis-i-taiwan/ (Jag såg ju även att du faktiskt har kommenterat just det inlägget med dina funderingar kring att resa med barn.) Det kommer att blir hur bra som helst. Kram!
Åh tack! Japp jag är riktigt sugen på att åka till Tapiei när bebisen är ca ett halv år +. Har läst just det inlägget du skrev där flera gånger och det har inspirerat mig. Vill gärna börja tidigt med själva resandet igen så att det inte blir så att man slutar resa bara för att man fått barn. Det har jag visserligen svårt att tro, men ändå!
Åhhh vilken söt meny! Och gott ser det ut också. Blir till att testa nästa vända till CR. 🙂
Det tycker jag! Var riktigt gott och billigt var det också 🙂