
Sjöjungfrur, surfare & sand mellan tårna. Under min dag vid Redondo Beach i South Bay Los Angeles botaniserade jag mellan krabbrestauranger, souvenirshopar och inspelningsplatser. Jag åt lunch på en av de många trevliga fisk-och skaldjursrestaurangerna längs med piren, tillbringade ett par timmar på stranden, fönstershoppade sjöjungfruattiraljer, besökte flera av inspelningsplatserna till serien The OC samt avslutade med middag på ett näst intill hemligt hamburgarhak dold inuti en liquidstore.
Det var en helt perfekt dag. Bättre än vad jag hade väntat mig. För jag ska erkänna att jag inte visste så mycket om området South Bay eller Redondo Beach förrän jag kom dit. Det blev förstås ett riktigt lyckokast när jag upptäckte att det var här man spelade in större delen av ungdomsserien The OC samt att det även gick att besöka den välbekanta dinern från serien längst ute på piren. Men Redondo beach bjöd på fler överraskningar. Den långa piren var för det första helt otroligt vacker. Redan på morgonen då jag promenerade här stod fiskarna på rad längs med piren och flertalet pelikaner spatserade längs med räckena. Det azurblå skummande havet rullande in över stranden i mjuka rörelser och palmerna vajade. Långt där borta i det stora blå skymtades även delfiner. Om jag inte hade vetat bättre hade jag nästan kunnat svära på att jag även såg en sjöjungfru. Men vem kan veta säkert? Här kommer nu mina 10 bästa tips på saker att se & göra i den här delen av LA.



1. Fisherman´s Wraft
Fisherman´s Whraft är den södra delen av Redondo beach pir. En livlig plats där man finner flera restauranger (många av dem med inriktning fisk-och skaldjur), barer & souvenirbutiker. Många av butikerna har ett tydligt sjöjungfrutema, vilket passar väldigt bra in på platsen. Pålarna som bär upp piren får tankarna att färdas till Atlantis och sjöjungfrurnas rike. Nog måste det vara solen och det glittrande havet som får mig att se sjöjungfrur i det fjärran blå? I vilket fall passar de väldigt bra in i miljön.








2. Redondo Beach Pir
Redondo Beach pir vid Fisherman´s Whraft är en trearmad pir som sträcker ut sig som ett stort Y längs med strandremsan rätt ut i Stilla Havet. Detta gör även platsen mycket åtråvärd av fiskare som står längs med hela vägen av piren med sina fiskespön och campingsstolar. Längs piren trängs fotgängare, med cyklister och rullskridskoåkande par som alla är där för att njuta av den ljuvliga atmosfären och solens strålar. Doften av nykokt krabba och skaldjur dröjer sig kvar i luften och det finns ett stort urval av restauranger och matbodar att välja bland. Missa inte de kinesiska matstånden som erbjuder en stor variation av skaldjur i alla möjliga varianter. Allt ser helt galet läckert ut på tallriken.




3. OC-inspelningsplatserna
The OC är en amerikansk ungdomsserie om fyra vänner i Newport beach som spelades in i början av 2000-talet. Trots att serien utspelar sig i Orange County så är det på Redondo beach i South Bay Los Angeles som man finner flera av de mest ikoniska inspelningsplatserna. Några av dessa är den kända piren, sandstranden samt den lokala diner där Ryan, Marissa, Seth och Summer hänger varje dag efter skolan. Läs mer här: The OC-inspelningsplatserna på Rondeno Beach i Los Angeles


4. Old Tony´s
En riktig klassiker på piren som legat på samma adress sedan 1952, är Old Tony´s restaurant där man hittar läckra rätter som serveras i havsinpireradmiljö. På menyn hittar man en blandning av italienska signaturrätter, crabcakes och fisk-& skaldjursrätter. Jag valde en ceviche till lunch som serverades med tortillachips.


5. The Redondo Beach
Redondos sandstrand är förvisso mycket populär bland surfare och vollybollutövare. Men det är en betydligt lugnare sandstrand med mindre turister om man jämför med andra sandstränder i Kalifornien som t .ex Santa Monica. Framåt förmiddagen fylls strandpromenaden snabbt med promenerande par, cyklister och rullskridskoåkande. Det är en härlig plats att vistas på oavsett om man kommit hit för att sola och bada eller bara hänga på någon trevlig uteservering intill på piren.


6. The Strand
The Strand är en annan närliggande strandpromenad i South Bay. Precis som på Redondo är strandpromenaden känd för att locka promenerande, cyklister, rullskriskoåkande och andra sportutövare. Det ligger lyxiga strandhus jämns med hela promenadstråket och ett av dessa hus figurerade faktiskt som hem åt Kelly & Donna i Beverly Hills 90210.

7. Hermosa Beach
Hermosa Beach intill The Strand är även den en lugnare beach med en milslång sandstrand som även den är populär bland volleybollutövare och surfare.

8. Kings Harbour
Kings Harbour är en hamn för lyxyatcher och är egentligen inte mycket mer än så. Ett vackert område att promenera i, särskilt under kvällspromenad vid solnedgång. Ibland kan man höra sjölejonen yla i fjärran.

9. The Standing Room
Var hittar man en äkta amerikansk smashburger av bästa kvalitet i South Bay? När jag ställde den frågan var det ett ställe som alla rekommenderade. Detta stället heter The Standing Room och fångade mitt intresse mycket pga den roliga beskrivningen. Hamburgerhaket skulle nämligen finnas gömd inuti en Liquerstore i en bensinstationsliknande byggnad. För att hitta hamburgerrestaurangen måste man alltså gå in genom the liquerstore där man hittar disken längst in i lokalen. Sedan tar man med sig sin burgare och äter den utanför butiken, där det finns ett par bänkar.





10. Stayer med kända surfare
Vi avslutar det här reportaget med lite surfnostalgi. Bronsstatyn som brukar kallas för The endless summer förställer de två männen Bill & Bob Meistrell. Dessa tvillingar iförda badbyxor mitt i korsningen i Portofino är kända som grundarna till det kända surfmärket Body Glove som startades 1950. Tvillingarna var pionjärer inom surfing, dykning och undervattensräddning.
En annan staty värd att lägga märke till hittar man på Fisherman´s Wraft nära Redondo beach. Detta är statyn med George Freeth, Amerikas allra första surfare.

