UPPLEVELSE: Dagens andra stopp var en av höjdpunkterna för Alex som älskar att besöka Hard Rock vart han än är i världen. Även jag uppskattade detta stoppet. Jag vet att man inte får äta amerikansk mat när man är i Italien men till mitt försvar säger jag ” det var bara en enkel lunch” och det var han som ville det. Jag skyller ifrån mig helt enkelt.
INREDNING: Det ända som skiljer Hard Rock i Rom mot andra Hard Rock restauranger är kupolen och änglarna som leker i taket. Precis som i Disney butiken vi besökte nyss så ska det synas att det är i den eviga staden vi befinner oss i.
MAT & DRYCK: Jag måste ändå erkänna att det var gott som omväxling med en god burgare och en kall öl. Min var en variant med tre sorters ost.
HITTA HIT: Via Veneto, 62a/b, 00187 Roma