Nordirland: Platserna som gett inspiration till Narnia

Det stora klädskåpet i gammaldags modell står placerad mitt framför vår säng på hotellrummet. Precis innan jag ska somna känns det som att skåpet med ett knarrande ljud försöker fånga min uppmärksamhet. Jag stirrar på det och undrar vad det är som får det att knarra. Kanske är det draget från den lilla öppningen i fönstret? Så skulle det kunna vara, men är det inte något väldigt mystiskt med den gamla antika möbeln? För när man tittar närmare, har inte jag sett det där skåpet förut? Jag reser mig upp ur sängen, öppnar dörren och stiger rakt in i klädskåpet.  

Min resa till Nordirland får mig att se Narnia överallt. I mörkret på hotellrummet innan läggdags och i det gröna frodiga landskap vi färdas genom på dagen. Jag ser Narnia i de djupa skogarna, de gröna dalarna och i den dramatiska naturen. Det är nästan så att jag förväntar mig att få se fantasivarelserna från boken – Häxan och lejonet, komma gåendes emot mig. Faunen Tumnus, Aslan och herr- och fru Bäver finns där ute någonstans. Det är jag helt övertygad om.

C.S LEWIS

Filmerna må vara mestadels inspelade på Nya Zeeland men det är inte svårt att se att mycket av författarens C.S Lewis inspiration kommer från Nordirland. C.S Lewis föddes och bodde under sin barndom i Belfast. Platserna och karaktärer från hans barndom har följt med och gett honom inspiration i skrivandet. Berättelsen om Narnia består av sju böcker som blev utgivna på 50-talet

HÄXAN OCH LEJONET

Som liten såg jag filmen om Narnia – Häxan och lejonet, med skräckblandad förtjusning. Jag fashinerades av den samtidigt som jag tyckte att den var ganska skrämmande. Den vita häxan som förvandlade alla hon inte gillade till sten, den eviga vintern (som aldrig firar jul) och Aslan vid stenbordet var några av de scener som gjorde mig mest berörd. Det jag gillade mest var alla sagoväsen, sagomiljöerna och självfallet det magiska klädskåpet. Jag drömde i hemlighet om att ha ett sånt klädskåp i mitt eget rum så att jag kunde besöka Narnia precis när jag ville.

 

Här är några av platserna som kan ha gett C.S Lewis inspiration till Narnia.

# TOLLYMORE FOREST PARK – Lyktskogen

När barnen Penevsie stiger ut från klädskåpet hamnar de direkt i Lyktskogen. Samma skog som Faunen Taumus bor i. Det snöar och mitt i skogen finner de en lysande lyktstolpe.

Det finns visserligen ingen lyktstolpe mitt i skogen och marken är inte täckt av vit snö, ändå är jag övertygad om att vi promenerat rakt in i lyktskogen. Istället för snö och is möts vi av grönska och fågelkvitter. Den vita häxans förbannelse över skogen är bruten. Den eviga vintern (som aldrig firar jul) är förbi och istället är Tollymore Forest täckt av grönska. Jag vandrar genom den förtrollade skogen tillsammans med min livliga fantasi. Lyser det inte där borta i skogsgläntan? Är det Faunen Tumnus som kommer med sin lykta och vill bjuda mig på te? Vad är det mer för väsen som tisslar och tasslar i buskarna där jag går? I Narnia lever både talande djur, kentaurer och skogsväsen. Tollymore Forest är verkligen en magisk plats och det är inte konstigt om det var här författaren fick sin inspiration till Lyktskogen.

 

# DUNLUCE CASTEL-  Slottet Clair Paravel 

Slottet Clair Paravel i Narnia ligger precis som Dunluce Castel på en dramatisk klipphöjd . Det finns utan tvekan likheter mellan de båda slotten. Ruinen som ligger i grevskapet Antrim på Nordirland har givit inspiration till fler fantasyvärldar som t. ex. Game of Thrones. Att Narnias slott Clair Paravel har fyra stycken troner känns därmed lite komiskt.

De gröna kullarna och de dramatiska klipporna som reser sig mot havet skapar en unik miljö som passar in i vilken fantasyvärld som helst.

ANDRA PLATSER

# The Mourne Mountains –  Bergsområde i greveskapet Down. Områdets dramatiska natur sägs ha flera likheter med Narnias.

# Narnia trail Rostrevor – Rostrevor är ett litet samhälle i Newry and Mourne i greveskapet Down. Enligt ryktet ska C,S Lewis i ett brev avslöjat för sin bror att det lilla samhället varit inspirationen till vissa delar av böckerna. I Rostrevor kan man gå en sagolik skogstur i Kilbroney park som kallas för ”Narnia Trail”.

# BELFAST 

C.S Lewis Square

I Belfast gör sig författaren C.S Lewis påmind på flera platser. På C.S Lewis Square finner man sju bronsstatyer från boken Narnia- Häxan och lejonet. I samlingen finner man Aslan, den vita häxan, Tumnus, Herr -och fru Bäver samt Robin och stenbordet.

Jag hoppas vi ses igen Narnia. En dag kommer jag tillbaka…

 

8 thoughts on “Nordirland: Platserna som gett inspiration till Narnia

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.