Alice in Wonderland, Tokyo


Varje liten detalj inne på Alice är lite av en saga.  Från allra första intrycket är jag helt såld. När vi kliver ut från hissen blir vi sittandes på rosa stolar i en liten labyrint av mystiska tidningsväggar i väntan på att bli insläppta. Här får vi vänta en stund på vårat bord, vilket bara triggar upp spänningen ännu mer. Vad finns där bakom?

Överallt hörs japanska glada röster och skratt. Restaurangen är dold bakom labyrinten och klockan tickar oavbrutet.
Tillslut dyker The Mad Hatter upp från ingenstans och vi får äntligen komma in. Jag lovar att det här är den mest fantastiska restaurang jag någonsin varit på. Överträffar alla förväntningar och jag tror att jag hade kunnat stanna här i all evighet om jag hade fått. Att besöka Alice restaurangen är nämligen som att stiga rakt in i en saga. Maten, drycken, inredningen, personalen och stämningen överträffar det mesta jag har upplevt.

I väntan på sitt bord blir man sittandes här.


Vi befinner oss i ett korthus. I taket fladdrar spelkorten omkring i vinden. Golvet är en schackbräda. Längst in i restaurangen står en jättestor kaffekopp vilket tyder på att vi nu har krympt i storlek. Kanske krympte vi när vi åt förrätten en sallad med meddelandet ”Eat me” på eller när vi provsmakade på Alice egna vin ”drink me.”

En tickande box placeras vid bordet med meddelandet ”open me” Vi öppnar boxen och inuti finns en klocka. Klockan går baklänges och tickar oavbrutet. Allt vi upplever på Alice denna kväll har aldrig hänt ? Eller har det?
Maten är fenomenal. Alla smaker är så väl kombinerade och all mat så kreativt upplagd. För den som älskar mat är det här den ultimata upplevelsen. Alla maträtter har någonting med sagodjur att göra. Ingen rätt är den andra lik. Men allesammans bjuder på en show.

Alice ”Eat me” sallad

”Soon Alice find her self in the garden of talking flowers”

Tidbits

Drink menyn

4 thoughts on “Alice in Wonderland, Tokyo

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.